Carlsberg anklages for prisfiksing i India

Det danske bryggerikonsernet Carlsberg beskyldes for å ha avtalt ølpriser i India i samarbeid med bryggeriene Sabmiller og United Breweries.

Det skriver nyhetsbyrået Reuters ifølge NTB-Ritzau og Nettavisen.no; etter å ha fått tilgang til en rapport fra indiske konkurransemyndigheter. Selskapenes toppsjefer skal også ha vært involvert i prissamarbeidet, i form av eposter og meldinger på WhatsApp, der de skal ha utvekslet sensitiv kommersiell informasjon.

Prisfiksingen skal ha pågått i elleve år.

Konklusjonene er ikke endelige, men ikke navngitte kilder opplyser at Carlsberg risikerer en bot på rundt 250 millioner dollar, som tilsvarer over 2 milliarder kroner.

Carlsberg har ikke villet kommentere saken, men viser i stedet til den pågående etterforskningen.

Carlsberg har hovedkvarter i København, og eier også norske Ringnes.

www.nettavisen.no

0 kommentarer

    Legg igjen en kommentar

    Obligatoriske felt er merket med *

    Takk for at du engasjerer deg i denne bloggen.
    Unngå personangrep og sjikane og prøv å holde en hyggelig tone selv om du skulle være uenig med noen.
    Husk at du er juridisk ansvarlig for alt du skriver på nett.

    Dette skjemaet er beskyttet av reCAPTCHA.
    Googles Personvernregler og vilkår for bruk er gjeldende.

Siste innlegg