KØBENHAVN STARTET MILJØÅRET MED ISBADING

Se også www.minbestereise.blogg.no

(Foto: cphpost.dk) 

#København er #European #Green #Capital i 2014, i regi av #EU og den #danske #hovedstaden, og starten på et svært innholdsrikt år ble markert 23.januar med at over 150 #svømmere hoppet uti havnebassenget i København.

De brave svømmerne stupte uti det iskalde vannet for å feire, og vise #Europa og resten av verden, det rene vannet i hovedstaden.

#Borgermester #Frank #Jensen er svært stolt over statusen som København har fått, og at det faktisk de siste ti årene har vært mulig å bade i havna. København er en av svært få byer hvor vannet i havnebassenget er rent nok til at man kan #bade der.

(Foto: cphpost.dk)

København har fått et nytt #badeanlegg i havna, med tre ulike svømmeområder, og en #sauna. #Vintersvømming er svært populært i byen, og de mange vintersvømmeklubbene har til sammen 11000 medlemmer.

-Det er ingen andre steder som er bedre enn #havnebassenget for å vise miljøforandringene til det bedre i København. Vannet i havna er rent, fisken svømmer gjennom havna, man kan trygt bade der, så dette er en fantastisk plass som viser den grønne forandringen som det hele handler om. Det sier #Morten #Kabell, vise-borgermester og miljøbyråd, til danske og internasjonale medier. 

Green Capital-programmet i år har over 200 arrangement, med bl.a. #markeder og #festivaler, #konferanser og #kurs, med inviterte gjester fra hele verden.

EU-kommissjonen tildelte København statusen som europeisk #miljøhovedstad som en anerkjennelse av byens initiativer for å gjøre hovedstaden grønnere og heve levestandarden.

København har som målsetting å øke antallet syklister, bli #karbonfri innen 2025, som den første hovedstad i verden, og å sikre byens innbyggere god tilgang til grønne områder.

Som en del av planen med å gjøre byen karbonfri, ble tre av i alt 100 #vindturbiner startet opp 22.januar. Disse tre vil produsere #grønn #elektrisitet til 3000 husholdninger i hovedstaden.

www.visitcopenhagen.dk

 

0 kommentarer

    Legg igjen en kommentar

    Obligatoriske felt er merket med *

    Takk for at du engasjerer deg i denne bloggen.
    Unngå personangrep og sjikane og prøv å holde en hyggelig tone selv om du skulle være uenig med noen.
    Husk at du er juridisk ansvarlig for alt du skriver på nett.

    Dette skjemaet er beskyttet av reCAPTCHA.
    Googles Personvernregler og vilkår for bruk er gjeldende.

Siste innlegg