Se også www.minbestereise.blogg.no
Den #norske #ambassaden i #Buenos #Aires i #Argentina er an av Norges eldste #utenriksstasjoner. Etter unionsoppløsningen i 1905 var Buenos Aires en av de første hovedsteder at #Norge opprettet #legasjon, i 1906, dette på grunn av skipsfarten. Statusen til utenriksstasjonen ble oppgradert til #ambassade i 1957, og sendemannens tittel fra #minister til #ambassadør.
Den #norske #ambassaden i #Buenos #Aires, #Argentina, er også akkreditert til #Bolivia, #Paraguay og #Uruguay.
Norges første #sendemann i Argentina var Søren Andreas #Christophersen (1849-1933), i Argentina kjent som Don Andres, en norsk immigrant med lang fartstid i landet.
Hans bror #Wilhelm, hadde kommet til Argentina allerede i 1867, og fikk sine fire brødre til å komme etter. Søren Andreas ble norsk-svensk #visekonsul i Buenos Aires i 1871, #konsul fra 1874 og #generalkonsul fra 1874. Wilhelm flyttet til #Leith i #Skottland, men kom senere hjem til Norge og var #utenriksminister 1908-10. En annen bror, #Otto #Thorvald #Alexander, ble #dansk generalkonsul i #Montevideo i #Uruguay. Broren #Eilert ble grosserer og godseier i #Oslo, også broren #Peter ble godseier, men han ble boende i Buenos Aires der han ble #russisk generalkonsul.
Søren Andreas Christophersen ble Norges første sendemann i Argentina, ulønnet sådan, og hadde stillingen helt til 1919.
–
#Real #Embajada de #Noruega
Carlos Pellegrini 1427, piso 2
C1011AAC Buenos Aires
#Republica Argentina
Telefon: +54.11 3724 1200
Faks: +54 11 4328 9048
Epost: emb.buenosaires@mfa.no